Author Topic: Aqua-Med Germany  (Read 2701 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline T101

• Administrator
  • T101 - Technical & Diving Ops®
    • OmnisMares - T101
Aqua-Med Germany
« on: March 28, 2013, 11:13:26 AM »
Aqua-Med Germany

Un nou serviciu de asigurare a scafandrilor este disponibil in Romania.

Pentru informatii suplimentare, nu ezitati sa ma contactati via email.

Ape linistite!
ANDI Instructor Trainer #170
ANDI Tri-Mix Instructor L5
ANDI Technical Trimix Wreck Instructor L3
ANDI JJ-CCR diver
ANDI Gas Blender & Service Technician.
PADI IDC Staff +21 Specialties;
DDI, EFR & DAN Europe Instructor;
Trimix Master Class diver -145m;
Commercial Diver & Public Safety Diver/ERDI

Offline CristiC

• Newbie
  • *
  • No stranger to Doaga
Re: Aqua-Med Germany
« Reply #1 on: March 28, 2013, 05:12:39 PM »
Înainte de a te contacta via email, ezit totuși, deoarece vreau să știu mai multe despre motivație, de ce la Aqua-Med și nu la DAN, pentru cazul special al scafandrului recreațional (leisure diver) care se scufundă doar în România.

Luat de pe site-ul lor:
Diving accident insurance: We meet the costs of, inter alia, hyperbaric chamber treatments with unlimited, worldwide coverage of such costs.

Ce înseamnă inter alia ? Nu cumva doar barocamerele cu care Aqua-Med are contract bilateral? De exemplu exclus la CMHC și CMHTM ale Dr.Ion ?

Cel mai mult mă interesează cum diferențiază ei cazurile cronice și urgențele. Nu cumva în România, orice s-ar întâmpla, nu contează unde, momentul acordării îngrijirii medicale după un accident de scufundare este atât de întârziat încât nu mai este considerat urgență? Prin urmare, nefiind urgență, Aqua-Med nu mai plătește seria de ședințe în camera hiperbară?

Cazul doi:
Plec cu famila (soție nescufundătoare plus copil) timp de două săptămâni pe an în excursie în Grecia. Dacă am dive card basic+travel de 70€/an atunci măcar am asigurare de călătorie pentru toți membrii familiei. Eu, ca scafandru aș putea fi tratat la Atena în caz de urgență, dar vreau să aflu concret, cu cine are Aqua-Med contract pe teritoriul Greciei și care este procedura, cine când plătește.
„There are three kinds of lies: plain lies, damn lies and statistics”

Offline T101

• Administrator
    • OmnisMares - T101
« Reply #2 on: March 29, 2013, 07:45:08 AM »
Salutare,

Eu sunt asigurat la DAN si momentan, asa voi ramane.
Tipurile de asigurari prezentate pana acum ( DAN Europe, Aqua-Med Germany & DiveAssure) sunt doar cateva din multele existente pe piata. Nici una nu este perfecta (din punctul meu de vedere). Fiecare are ceva in plus sau in minus fatza de celelalte si probabil se pliaza mai bine pe anumite zone, tipuri de scafandri sau activitati etc. Ramane la aprecierea fiecaruia sa puna in balanta ceea ce crede de cuviinta ca i se potriveste cel mai bine (pret, acoperire, servicii directe si indirecte etc).
Pentru cineva care practica scufundarile "usoare" (sa zicem asa, cele pana in 15-20m sau mai mult snorkeling), poate un tip de asigurare i se potriveste mult mai bine decat o asigurare "heavy duty" (cu tratamente hiperbarice, evacuari, adancimi etc)...
Unele firme de asigurari au acoperire mai buna intr-o parte a lumii sau ofera un tip specializat de servicii... Atata timp cat au supravietuit pe piata ceva ani... inseamna ca totusi au ceva bun pe acolo. Bineinteles... ideal este sa nu avem niciodata nevoie de serviciile lor!
ANDI JJ-CCR diver

Offline T101

• Administrator
    • OmnisMares - T101
ANDI JJ-CCR diver

Offline CristiC

• Newbie
  • *
  • No stranger to Doaga
« Reply #4 on: March 29, 2013, 03:44:57 PM »
Mulțumesc, uneori lipsa unui răspuns este tot un fel de răspuns.  ;)

În ceea ce privește asigurări pentru „scufundări mai ușoare, până în 20m” eu sunt convins că problema se pune la fel ca la scufundări „mai grele” deoarece  și unii și ceilalți sunt la fel de expuși la a face DCS. Nu adâncimea este relevantă ci saturația, microbulele existente și viteza de urcare la suprafață. Nu vorbim de practici curente, de stăpânirea flotabilității la paliere, vorbim de accidente. Cine urcă de la 15m în balon la suprafață (nu contează din ce motiv) tot la accident ajunge, pentru că a urcat prea repede.

Că Aqua-Med a rezistat pe piață mie nu-mi spune nimic deoarece, cum se știe, „aerul și proștii nu se termină niciodată”   :D
Eu fiind interesat să mă asigur, iau în calcul cazul cel mai rău, să știu precis cine plătește, când, cum, chiar dacă nu voi ajunge vreodată să „beneficiez”.

Oricum, pentru ce fac eu în România nu pot beneficia de asigurare Aqua-Med nici dacă aș vrea. Pentru vacanța din Grecia cred că prefer DAN, dar mă las convins de tine, dacă vii cu argumente, bine-nțeles, dacă vrei.
„There are three kinds of lies: plain lies, damn lies and statistics”

Offline T101

• Administrator
    • OmnisMares - T101
« Reply #5 on: March 30, 2013, 04:54:30 AM »
Nu am postat oferta Aqua-Med cu intentia de a convinge pe cineva ca ei sunt cei mai buni.
Este doar o oferta diferita. Atat!
Poate pentru unii e buna, pentru unii nu. Fiecare este liber sa aleaga cum doreste!

Ape linistite!

« Last Edit: March 30, 2013, 09:28:16 AM by omnismares »
ANDI JJ-CCR diver