Author Topic: Lestare in configuratie cu duble  (Read 1241 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sors

• Newbie
  • *
Lestare in configuratie cu duble
« on: April 04, 2013, 01:44:47 PM »
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Am incercat, cum este corect, sa folosesc lestul de forma triunghiulara intre butelii. La o dubla de 10L as avea nevoie cam de 7kg lest (evident factorul tesut adipos are un cuvant greu de spus). Lingoul de pus intre butelii pe care il am, are 3.5kg, nu ar fi asta o problema, sa zicem ca mai suplimentez cu alt lingou montat pe partea din exterior a dublei, opozit cu cel montat intre butelii si backplate. Un aspect minor ar fi ca ansamblul devine terbil de greu, deci neplacut de manipulat. Insa problema cu adevarat importanta este ca, la aceasta montare a lestului, picioarele imi devin foarte usoare, este chiar teribil de greu sa-mi mentin pozitia in apa. Daca folosesc labe grele, tec, situatia, oarecum se amelioreaza, numai ca aceste labe imi provoaca niste crampe musculare infioratoare, care nu pot fi combatute cu nimic. Atat de rele, incat, la un momentdat, din cauza durerii trebuie sa ma intorc pe spate. Daca folosec o centura de lestare, totul este sublim. (Trecand cu vederea neplacerile portului centurii). Sa-mi atasez coliere cu greutati la glezne, iar nu ma ajuta, din acelasi motiv de crampe. Opinia generala este ca la duble NU folosesti centura de lestare, insa cei care au exprimat opinia asta, evident, nu au kilogramele mele in plus. Daca centura este singurul lest cu care ma simt ok, este vreo problema daca o folosesc?

Offline T101

• Administrator
  • T101 - Technical & Diving Ops®
    • OmnisMares - T101
Re: Lestare in configuratie cu duble
« Reply #1 on: April 05, 2013, 03:45:57 AM »
Salutare,

Sa le luam pe rand:

1. Si cel mai important: burtica/sunculitzele jos! Nu fac casa buna cu tec-ul!
Pentru crampele musculare... hidratare buna + minerale. Plus o metoda optima (pentru tine) de a da din labe. Kick-frog-ul are multe variante si chiar varianta clasica de foarfeca. Dar labele tec (cele grele) isi spun cuvantul atunci cand esti echipat greu si mai ai si ceva curenti - nu se vor indoii si-ti vor da propulsia necesara.

2. Ai incercat cu un back-plate dublu? Ceva de genul cum le am eu montate. Dar tinand cont ca centura te avantajeaza la trim dar nu este (prea) safe la tec, incearca sa gasesti o modalitate de a pune ceva lest numai pe partea inferioara a wing-ului respectiv a back-plate-ului, astfel incat, centrul de greutate sa se apropie de cel realizat de centura.

3. Mai poti merge si pe varianta de doua buzunare montate lateral-fatza, prin care sa treaca centura de prindere de la harness. Acele buzunare le asiguri (cu soricei de prindere de exemplu) astfel incat sa nu "fuga" pe centura iar catarama o dublezi; adica 2 catarame si astfel se reduc sansele ca una sa se desfaca (din cauza greutatii suplimentare de pe centura) si sa scapi buzunarele (care oricum sunt asigurate suplimentar).

4. O alta varianta ar fi sa lasi buteliile mai "jos" ca sa cobori centrul de greutate... dar asta iti va afecta drastic accesul rapid la robineti!
« Last Edit: April 05, 2013, 08:17:21 AM by omnismares »
ANDI Instructor Trainer #170
ANDI Tri-Mix Instructor L5
ANDI Technical Trimix Wreck Instructor L3
ANDI JJ-CCR L3 diver
ANDI Gas Blender & Service Technician.
PADI IDC Staff +21 Specialties;
DDI, EFR & DAN Europe Instr.;
Trimix Master Class diver -145m;
Commercial Diver & Public Safety Diver/ERDI

Offline sors

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: April 05, 2013, 10:27:49 AM »
Merci Sensei pentru raspuns.

La punctul unu, ideea nu este rea pentru viitor. Ca nu mai gasesc costum sa ma incapa (am vreo 4 dry suit-uri pe diverse marimi :) iar ultimul costum a trebuit sa-l schimb, din nou) Pe de alta parte, mai sunt si altii care sunt ca si mine. Poate chiar mai mult. :) Dintre care, pe unul, asta nu l-a impiedicat sa faca niste recorduri de adancime. 

Daca esti mic si usor, cum ar fi, spre exemplu Mircea, sau, ma rog, fit, asa ca tine, necesarul de plumb este mult mai mic. Dupa estimarile mele, tu nu ai nevoie de mai mult de 3-4kg de plumb la 2x10 (corecteaza-ma daca gresesc), pe cand eu am nevoie de 7-8kg. La 2x12 am nevoie de vreo 9-10kg. Daca le atasez intre butelii, toata unitatea scuba se duce undeva la 40kg.
Dificil de mutat, incarcat, descarcat, purtat. Cat despre carcei, combinatia apa rece + labe grele duce invariabil la niste crampe sinistre indiferent cu cate saruri de zinc si magneziu m-am indopat. In ape calde le-am folosit cu succes si am apreciat forta pe care ti-o dau. Insa forta asta este egala cu zero daca nu poti misca picioarele de durere.

Am doua buzunare pe centura de la wing in care bagam lest, din pacate, si nu am explicatie pentru asta, nu ma ajuta foarte mult. Este drept ca in buzunare mai mult de 4kg nu pot pune, pe cand pe centura pun toata cantitatea.

referitor la punctul 4, sincer, cred ca este preferabil sa ajung la valva chiar daca port centura de lestare.

Stii ca nu exagerez, mai tii minte la Sadu cand ma lupram din rasputeri sa nu ma rastorn. Stiu ca a fost un moment caraghios, insa este cel mai bun exemplu de dat la problema cu care ma confrunt.

Offline T101

• Administrator
  • T101 - Technical & Diving Ops®
    • OmnisMares - T101
« Reply #3 on: April 06, 2013, 05:39:18 AM »
Salutare,

Da, si eu cunosc persoane "dolofane" care practica Tec... Fiecare isi asuma responsabilitatea pentru ceea ce face, atata timp cat nu afecteaza siguranta si integritatea partenerului sau a grupului din care face parte la scufundari.
Unii pot fi mai " rotunjei" (endomorfi sa zicem) dar totusi cu conditie fizica, altii pot avea pur si simplu burta... care trage la cantar si rupe conditia fizica.
Asa cum majoritatea agentiilor Tec recomanda, o conditie fizica cel putin medie imbunatateste calitatea scufundarilor tehnice si reduce posibilitatea aparitiei DCS-urilor.

Eu la 2x10 folosesc numai back-plate-ul dublu (aprox. 4.5kg). La asta se mai poate adauga si canistra (inca peste 1.5kg); plus alte acareturi... mai pui ceva grame in plus.

Dar... nu uita de stage-urile de Aluminiu... cand sunt goale, sunt precum SMB-urile... super usoare, iar la un stop la -5m sau -3m, chiar si fara hula/valuri, iti vor da bataie de cap daca nu esti bine lestat.

Daca centura este deocamdata singura varianta care-ti merge, pana gasesti altceva sau alte idei, pune doua catarame ca sa fi sigur ca nu se desface si ca nu zbori racheta spre suprafata. Eventual, atasezi la centura si doua bretele, puse in X, astfel incat greutatea de pe centura, chiar daca pica putin sub burtica, sa nu se duca cu totul la vale.

Da... imi aduc aminte de Sadu... aveam impresia ca vrei sa demontezi catargul navei sau ca te indragostisei foarte tare de el... greu de precizat :D
ANDI Instructor Trainer #170
ANDI Tri-Mix Instructor L5
ANDI Technical Trimix Wreck Instructor L3
ANDI JJ-CCR L3 diver
ANDI Gas Blender & Service Technician.
PADI IDC Staff +21 Specialties;
DDI, EFR & DAN Europe Instr.;
Trimix Master Class diver -145m;
Commercial Diver & Public Safety Diver/ERDI

Offline Ninjutzu

• Global Moderator
« Reply #4 on: April 06, 2013, 09:02:31 PM »
Eu sint inalt, adica destul de inalt la 1,90m , (90-94kg in functie de cite gratare am mincat  ;D ) deci mi-a fost destul de greu sa gasesc o pozitie in care sa nu ma duc in cap din cauza ca echipamentul e pe umeri, catre cap, iar ca sa compensez, am incercat sa las echipamentul mai jos dar nu ajungeam la robineti deci nasol, dar s-a rezolvat pina la urma (cu ceva multi ani in urma).

Ce am eu:

0. 2x12l - otel - 232 BAR
1. Backplate din Aluminiu (900 grame)
2. P-weight - are 5kg, greutatea e pusa in indoitura backplate-ului. Foarte eficienta, pentru ca e foarte joasa, aproape de spate, deci nu incurca balansul.
3. Tail V-weight (2.5kg), care e pusa pe ultimul surub de jos de la duble, dar inspre corp, deci acolo unde pui echipamentul si nu montata sus permanent. Pozitia joasa, aproape de corp schimba balansul spre bine.
4. V-weight (1kg) pusa in partea de deasupra a ultimului surub de jos dintre duble.

Total: 9,4kg

Cu asa ceva pot sa am cu mine:

2x12 l 232BAR steel
3x11l 200BAR alu (stage/deco))

Cu toate astea goale (50BAR in 2x12 si 0 BAR in restul), inca pot sa stau la 6m daca imi golesc wing-ul si costumul complet si de asemenea plutesc cu ele pline, folosind doar wing sau costumul pentru flotabilitate. Deci combinatia asta functioneaza insa daca mai adaug un 1x7l deja incep sa am probleme, adica trebuie sa fiu gata sa il arunc daca e ceva pentru ca gol ma cam face sa o iau in sus iar plin sint cam greu si imi trebuie aer si in wing si in costum ca sa compensez.
Deci cu alte cuvinte cam asta e limita. Daca vreau mai multe butelii cu mine, imi trebuie un wing mai mare si cam 1-2kg de lest in plus.

In ceea ce priveste labele, cele tech sint de preferat, pentru ca ajuta la balans, si in plus cu ele poti face toate manevrele necesare mult mai usor decit cu alte modele. AM purtat ani de zile Mares Avantiquatro si in general aveam nevoie de concentrare pentru anumite manevre (gen back kick), deci ieseau, nu era problema, dar cu concentrare, de cind m-am mutat la cele tech, e ca si mersul, nu mai e nevoie sa gindesc nimic si totul iese brici.
Pentru crampe e o singura solutie: fa scufundari dese si ia Magneziu. Astea doua o sa faca muschii respectivi sa functioneze cum trebuie, din pacate nu e alta solutie.

PS: Pe cind purtam centura, imi trebuiau 12kg de lest, cum am mutat greutatile pe butelii, am si renuntat la o gramada de lest.
Motivul e ca centura, blocheaza eliminarea eficienta a gazului din costum din partea de jos, practic il blocheaza acolo, si de aici necesarul de greutate in plus. Deci recomand cu mare caldura greutatile pe butelii ca nici nu le uiti si nici nu iti pica, iar de iesit la suprafata oricum nu poate fi vorba in scufundari in medii inchise si nici in scufundari cu decompresie.
PS2: Greutatea echipamentului cu toate cacaturile pe el, e intradevar naucitoare, dar mi-am cumparat un carucior pliant, dinala de carat marfa, si ma folosesc de el, mai ales acum dupa ce mi-am paradit spatele la care au sarit doua discuri  :-\   iar in rest car echipamentul pe bucati si il asamblez la locul de scufundare, deci cu el asamblat umblu minim necesar si si atunci sint cu el in spate.
« Last Edit: April 08, 2013, 08:55:24 PM by Ninjutzu »
©2012 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.